Tak ale o tom ten projekt je ‒ být bezpečnější, než normální komerční routery. Existuje proto, že ty komerční routery jsou s bezpečností dost ubohé.
Co se týče toho ISP ‒ ono je to tak, že opravdu jde o nahrazování obsahu packetů. Pokud je vypnutý forwarding, tak router nekomunikuje s DNS serverem providera, ale komunikuje přímo s autoritativními servery po internetu. Tedy, pokud to nefunguje s vypnutým forwardingem, znamená to, že ISP odchytí packet, který mu nepatří a místo jeho prostého doručení s ním něco provádí. To je stejně závažné, jako kdyby to dělal s jakýmikoliv jinými packety. To, že si s tím jiné routery „poradí“, protože tu validaci nedělají, lze přirovnat k trezoru, který si „poradí“ i se zlomeným klíčem, protože přijme cokoliv, co se do něj strčí.
To nastavení, ono to není tak, že bychom na dálku jednotlivá nastavení četli a nějak uvažovali, jestli s ním máme problém nebo ne. Funguje to tak, že prostě v rámci aktualizace se pouští na routeru nějaký kus kódu a ten si sám na daném routeru už musí prostě poradit. I kdybychom měli dostatečnou kapacitu nahlížet uživatelům do jejich nastavení, tak bychom to nedělali kvůli soukromí. Tento kousek prostě řešil rozbité konfigurace, se kterými jsme se potkali (pravda, již před nějakou dobou), kdy tam ten řádek zcela chyběl, tak ho tam přidával, aby to opravil. A jak jsem psal, byl tam předpoklad, že na toto se sahat nebude ‒ prostě, ono je dost těžké poradit si s korektními nastaveními, natož ještě se snažit vypořádat s těmi, která některým způsobem nefungují. Pokusím se to opravit tak, aby se tento konkrétní případ již nestal, přesto si však myslím, že tam cokoliv jiného nepatří.
Co se týče problému s DNS ‒ doporučuji následující postup. Napřed zkusit kontaktovat ISP a požádat, jestli by nemohl ty packety, které mu nepatří na portu 53 prostě propouštět beze změny (na fóru padlo, že to někteří ISP měnili omylem, protože tam měli nějaký monitorovací prvek, který byl nastavený, že DNS packety smějí být max 512 bytů dlouhé). Poté by mělo vše fungovat s vypnutým forwardingem. Pokud to nebude průchozí, tak, jak jsem psal, pracujeme na řešení ‒ zkusili bychom sehnat nějakou DNS proxy, která by byla na jiném portu, aby to tyto zásahy ISP obešlo.