Dobrý den, než se začnu ubírat špatnou cestou, tak položím několik základních otázek.
V čem lze dobře programovat pro Turris a v čem naopak rozhodně ne? Je možné zde snadno rozchodit Javu, MONO, Go, D, NodeJS, Pascal, ...? Jazyk C/C++ je pro to, co hledám, na můj vkus příliš nízkoúrovňový. Chápu, že patrně není problém s programováním v Shellu (což považuji za odporně neefektivní a ošklivé pro jiné účely, než nějaký skriptík pro automatizaci správy). Všiml jsem si funkčního Pythonu. Nejraději bych něco kompilovaného alespoň do bytecode a strongly typed.
Je tam možné rozumně rozjet nějakou SQL databázi?
Kolik RAM je možné zabrat bez rozšiřování paměti, aniž by to mělo výrazný negativní vliv na chod vlastního routeru?
Jaký výkon má použitý procesor ve srovnání s nějakými procesory na platformě x86 a jakou část je možné "zabrat" pro vlastní software?
Neposkytnu obecnou odpověď, ale já na Turrisu (a RouterStationu Pro) používám bez problémů python. Je škoda, že není v repositářích python3, ale python2 tu ještě nějakou chvíli přecijen bude a když člověk píše stylem, aby to bylo pak co nejvíc friendly pro konverzi na trojku, tak je to asi v pohodě.
Node.js se také dá. S ostatními jmenovanými jazyky bude asi problém - obzvlášť Java a Mono, které potřebují nějaké runtimy.
Moje osobní zkoumání končí tedy tím, že pokud nechcete něco nízkoúrovňového (C/C++, shell), tak nejlepší cestou je python2, nebo node.js.
Turris je překvapivě výkonné zařízení a pokud nechcete provozovat něco monstrózního, tak to snad ani nemusíte řešit.
Databáze je opět otázka co na tom budete konkrétně provozovat. Přímo v repo je mysql a sqlite.
Kromě pythonu se ještě dá používat Lua. Je v ní ostatně napsané LuCI :)
To mě vůbec netrklo - jak se říká, pod svícnem je největší tma :)