Bez problemu posloucham zpravy od jednotlivych zarizeni, ale tapu v syntaxi posilani prikazu. Mohu pozadat o konkretni priklady prikazu na vypnuti/zapnuti zasuvky, popripade nastaveni sireny?
Z popisu mi neni jasne, zda prikazy musim adresovat na 8-mi mistny kod, cislo slotu, nebo jak.
Zatim se mi pri veskerych pokusech vraci ERROR.
Diky
Mrkněte se do Referenčního manuálu:
https://www.turris.cz/gadgets/manual- V případě zásuvky není nutné naučení - registrace do ústředny. Používá se následující ovládací příkaz:
TX ENROLL:E PGX:X PGY:Y ALARM:A BEEP:BBBB, kde "X" a "Y" jsou požadavky na sepnutí zásuvek PGX a PGY. 0 - rozepnout, 1 - sepnout. Za "BBBB" u sirény lze dosadit NONE, SLOW nebo FAST. Případný alarm je aktivován na základě stavu pole "A"
Tak stale valcim s ovladanim jednotlivych zarizeni (zatim zasuvky a sirena).
Pokud zadam: python gadgets_command.py "TX PGX:1" ,nebo podobne, vzdy dostanu odpoved ERROR.
Neni treba jeste nejak nastavit/resetnout samotne zasuvky? Pokud zasuvku vypnu/zapnu rucne, informace o zmene stavu prijde bez problemu.
Je třeba poslat vždy celou větu tak jak je uvedena v dokumentaci, včetně slov ENROLL, ALARM, BEEP, PGX a PGY.
Diky, uz to bezi. Tato informace mi chybela a nikde jsem ji nenasel.
Je to pravda, že popis syntaxe tam nebyl úplně objasněn. A je limitující, že se musí buď zapnout vše anebo vypnout. V případě třeba alarmu, kde bych chtěl mít zpušteno více okruhů, nemůžu mít spuštěna čidla jen na garáž a zbytek domů bez zabezpečení. Také je škoda, že se nedá poslat příkaz do zásuvky v režimu časovače (což je implementované). Nebo nastavení pro termostat. Pokud dongle má naprogramován jen ten jediný řádek syntaxe , tak je to škoda .Jablotron by nám mohl objasnit limity donglu a zda půjde v budoucnu posílat další příkazy mimo ty, co byly ukazané na prezentaci. Jinak to asi ztrácí smysl pro vymýšlení aplikací pro domácí automatizaci.
Od jtousek
Dne 2015-07-21 11:12
Upraveno 2015-07-21 11:32
Hlasů 3
Děkujeme za Váš příspěvek. Kompletní syntax pro ovládání Turris Gadgets, tzn. všechny příkazy, které v současné době Turris Dongle s FW 1.4 podporuje jsou popsány na Wiki projektu pod odkazem "Referenční manuál" >
https://www.turris.cz/gadgets/manualDo Turris Dongle je možné doimplementovat další funkce a případně i další periferie. Turris Dongle bude velice pravděpodobně ještě vylepšován a rozšiřován právě na základě požadavků a reálných aplikací od Vás a od ostatních kolegů. Proto jsme velice rádi, že jste se ozval.
Dne 21.7.2015 v 09:36 Forum Turris napsal(a):
> A je limitující, že se musí buď zapnout vše anebo vypnout. V případě třeba alarmu, kde bych chtěl mít zpušteno více okruhů, nemůžu mít spuštěna čidla jen na garáž a zbytek domů bez zabezpečení.
Tuhle připomínku úplně nechápu. Čidla se nedají na dálku zapnout nebo vypnout, hlásí stav neustále a je jen na vás, co s hlášením daného čidla v turrisu provedete. Jediný problém je, pokud byste měl dvě sirénky v různých zónách a chtěl je spouštět nezávisle, to v současné době jeden dongle nezvládne.
Ano to je pravda. Nebo mohu např. dočasně odregistrovat slot na kterém je např. JA83P nebo jiný detektor. Těch možností je víc.Logika se postaví v Turrisu. On je to spíše problém čidel, jaký rozsah příkazů budou akceptovat. Bylo by ideální, kdyby funkce a rozšířená nastavení, která se někdy krkolomně provádějí přes interní přepínače, nebo držením příslušného tlačítka po určitou dobu, mohla provádět rádiem na konkrétní zařízení = SLOT. Třeba zrovna u JA83P nastavení Sleepu. U drátových čidel to není až tak problém, ale u bezdrátových to má význam v šetření baterie. Příklad: budu mít JA83P v chodbě školní jídelny, nebo v domě mám provozovnu s výrobnou, kde se pohybuje neustále mnoho lidí. Takže v době od do bych uvítal sleep mode delší než 5 minut a při zajištění objektu 1 minutu , nebo kratší. Ale možná chci moc a jsem zmlsaný z jiných konkurenčních zařízení, která mám v provozu.
Pochopil jsem to tak, že Turris Dongle vysílá prostě všem vše.
Takže nejde nezávisle na sobě ovládat více jak dvě zásuvky.
230V relé jsem nezapojil, ale předpokládám, že se budou spínat zároveň se zásuvkama :-(
Ano, je to tak. Jak zaznělo na přednášce, lze ovládat pouze dvě zásuvky AC-88 a nebo dvě relé v periferii AC-82.
To je ovšem dost drastické omezení. Mám doma systém JA-80 (relé,david a tři termostaty) a doufal jsem že to díky tomu rozšířím jaště o dva okruhy, vše převedu na turríska naprogramuji si ještě lepší logiku.
Tímhle to ovšem totálně padá....
Z tohodle omezení je nás zklamanejch víc....jedině drátem připojit ústřednu(a využít kabelové relé), kabel jsem už našel tedka jen jak zprovoznit na Turrískovi
Řekl bych, že s možností ovládat poze dva silové okruhy to bude vždy jen hračka bez praktického využití.
Hlavně nechápu proč je to takhle omezeno.
pravda pro praktické využití by chtělo něco jako
JA-118N v kombinaci se silovejma relátkama
Napadlo mě, že tohle omezení by se dalo obejít, kdyby dongle uměl kromě „ústředny“ emulovat i třeba „klíčenku“, případně několik takových klíčenek. Otázka je, jestli by bylo něco takového realizovatelné třeba updatem firmware donglu.
Děkujeme za zajímavou myšlenku. Z našeho pohledu systémovějším řešením by bylo, aby Dongle uměl emulovat více ústředen najednou (místo klíčenky). Vysílal by tedy na 4 adresách a mohl by ovládat 8 výstupů. Nápad evidujeme a sbíráme další podněty pro zlepšení. Tyto podněty a výsledky poté zhodnotíme a může dojít i k požadavku na nové funkce firmwaru.
Podle mého názoru je posílání stavové věty „ústředny“ pro ovládání výstupů špatný nápad. Zásadní problém v tom, že taková věta vždy nastavuje stav obou výstupů; přitom se ale nedoporučuje měnit oba výstupy najednou, protože odpovědi na změnu stavu pak spolu kolidují. Pokud systém (např. po rebootu) neví, v jakém stavu výstupy jsou a přeje si nastavit pouze jeden z nich, jde o neřešitelnou úlohu.
Ano, je to tak - stav ústředny a nastavení výstupů v rádiovém komunikačním protokolu v jednom paketu a to je chování které v etapě 1 neovlivníme. Není to optimální návrhový vzor (viz. reboot a požadavek na nastavení jednoho výstupu), ale v rámci zabezpečovacího systému se s rebooty nepočítá (záloha ústředny při výpadku je min. 12 hodin), a proto je tento problém k původnímu účelu protokolu irelevantní.
Na druhou stranu nic by nám teoreticky nebránilo toto vyřešit vysíláním na více adresách, přičemž na každou adresu přiřadíme právě 1 výstup. To pak řeší i výše uvedený problém selektivního nastavování výstupů + problém více než 2 výstupů.
Přidávám se k Ondřejovi, že jak je to řešené teď je hodně nešťastné.
Pokud ten návrh (protokolu, zařízení) nelze snadno změnit, tak to co říkáte zní rozumně a určitě si myslím, že úplně každý, kdo si bude s Gadgets hrát toto ocení (to je takový ne úplně zastřený návrh pro nastavení vysoké priority tomuto problému). Já osobně jsem do jedné zásuvky zapojil reproduktory, do druhé lampičku a skončil jsem a tedy nedostalo se na stropní světla a další věci a to jsem teprve v jednom pokoji.
Dále bych měl otázku: Je možné se čidel (třeba magnetických), nebo spínačů zeptat na akuální stav? Tedy jestli je to problém nepodpory donglu, nebo těch čidel samotných.
Odpověď lze nalézt v Referenčním manuálu na wiki. Většina periferií komunikuje pouze jednostranně. Tzn. jsou to pouze vysílače. Zabezpečovací systém se totiž nepotřebuje čidel ptát, ale pouze čeká, až se čidlo ozve.
JA-83M Magnetický detektor mini 2 ks Detekce otevření dveří Vysílač
To jsem četl a doufal jsem, že to tam je napsané proto, že se to jen oficiálně nepoužívá. Škoda. Díky za odpověď.
Pokud si zásuvku vyresetujete, dá se na PGY naučit tím, že se z dongle vyšle ENROLL:1 dvakrát za sebou.
TX ENROLL:0 PGX:1 PGY:0 ALARM:1 BEEP:NONE - zapne alarm
TX ENROLL:0 PGX:0 PGY:0 ALARM:0 BEEP:NONE - vypne alarm
TX ENROLL:0 PGX:0 PGY:0 ALARM:1 BEEP:NONE - bez efektu
TX ENROLL:0 PGX:1 PGY:0 ALARM:0 BEEP:NONE - bez efektu
Nemala by byt na PGX zasuvka? Naucil som do sireny nieco co som nemal?
Mam zapojenu iba 1 zasuvku a ta sa zapina/vypina cez PGY. Preco?
Jedna ze zásuvek by měla být naučena na PGX, druhá na PGY. Zřejmě jste tedy zapojil jen tu druhou.
Zapojil som aj tu prvu a zasuvky ovladat ide. Alarm sa vsak zapne, iba ak je PGX:1 a sucasne ALARM:1. Nemalo by to reagovat iba na ALARM signal?
mam prosbu potreboval bych poradit kam presne zadavte prikazy pro ovladani
dongle me chodi a pres terminla v minicomu vidim odpovedi od jednotlivych komponent
kam mam zadat prikaz a v jakem syntaxu?Je to tak ze v terminalu ne v minicomu
zadam prikaz python a ve spustenem prikazovem radku zadavam prikazy?
to my vraci hlasku o spatnem sysntaxu a nic se nedeje s vystupem.
Dekuji
Pokud dobře chápu otázku, pak je potřeba spuštět v příkazovém řádku python skript s příkazem jako parametr toho skriptu.
Seriova linka je schopna pristupu iba z 1 skriptu. Bud mozete pocuvat na seriovej linke co vam jednotlive senzory posielaju:
# python gadget_echo.py
alebo musite skript pre prijimanie sprav vypnut (inak nepride spravna odpoved) a nasledne spustit (zapnutie zasuvky/rele):
# python gadget_command.py "TX ENROLL:0 GPX:1 GPX:Y ALARM:0 BEEP:NONE"
SENDING: TX ENROLL:0 GPX:1 GPX:Y ALARM:0 BEEP:NONE
REPLY: OK
Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill