Zdravím, já takové měření také plánuji. V mém případě jde sice pouze o jeden objekt, avšak chci monitorovat každý z 12 okruhů samostatně.
Předně nepíšete, jestli hledáte hotové řešení (nemám z žádným zkušenosti), nebo chcete "bastlit". Je jasné, že budete muset měřit buďto v každém ze 3 objektů, nebo lépe na přípojce před rozdělením, bezdrátový přenos na 50m by nemusel být problém. I tak to lze ale realizovat několika způsoby.
První možností je využít výstupu S0 (norma DIN 43864) z elektroměru, některé mají dokonce třeba RS485 rozhranní. Pokud je tam nějaký Váš podružný elektroměr, je to bez problémů. Pokud však patří distribuční společnosti, bývá většinou zaplombovaný. Na vaši žádost je Vám však distributor povinen poskytnout výstup pro dálkové měření spotřeby. V praxi (alespoň u ČEZ) pak kontaktujete linku měření, do 2 týdnů přijede technik který Vám namontuje optický oddělovač, přes který pak již lze vyzobávat aktuální spotřebu.
Druhou možností je, použít nějaké
proudové transformátory, které si připojíte třeba k Arduinu/ESP8266 atd. Tímto způsobem to řeší třeba energomonitor.
Poslední možností je u nových elektroměrů (pokud nemáte, máte nárok na výměnu) optický odečet (pulzní), kdy se senzorem odečítá "bliknutí" elektroměru. Toto řešení je nejlevnější a můžete ho realizovat sám bez spolupráce s distributorem (bliknutí se odečítá z vnějšku elektroměru), ale je také nejméně vhodné, alespoň u malých odběrů. U těch elektroměrů ta kontrolka blikne vždy 1x za x KWh, takže pokud je odběr malý, bude se Vám to zobrazovat jako "skok", což lze ale v GUI vyřešit např kontinuálním grafem :-)
Já osobně z důvodů potřeby měření jednotlivých větví půjdu do řešení 2, tedy bezkontaktní sondu na každém jističi a odběr budu kromě agregovaných statistik realtime zobrazovat a odesílat pomocí ESP8266