Tak záleží na elektroinstalaci, ale dokážu si na TN-C/TN-S představit permanentně napájený mechanický spínač s možností připojení do sítě (např. s Espressif). Shodou okolností sem se na to dneska díval a úspěšně se na tohle využívá nelicencované rf pásmo. Při propojení s např. RPi a univerzálním rf rx/tx modulem by se tím dalo to světlo zapínat/vypínat. Ty hlavice na topení s baterií nic moc výdrž (v kombinaci s wifi), ale viděl sem hlavice permanentně napájené, kde už si realizaci přes zvýšenou spotřebu dokážu představit.
Hlavice nejsou na baterie, kvůli typu pohonu jsou napájené ze sítě podobně, jako běžné termostatické. To má několik důvodů. Jednak díky plánovanému využití v automatizaci je předpokládáno podstatně častější cyklování, na což nemá běžný motorický pohon dostatečnou životnost, navíc by to bylo rušivé (ložnice atd). Elektronika je však schována uvnitř.
U spínačů pod zásuvku/vypínač je asi síťové napájení jasné :-). WiFi je tam záměrně kvůli snadné integraci.
Na trhu jsou stovky, možná tisíce dálkové řízených periferií, ale na různých frekvencích a když už najdete na stejné, používá jiný komunikační protokol. Můžete tak mít zásuvky z lídlu a zásuvky z Baumaxu, nebudete je ale moci ovládat stejnými ovladači/vysílačem z centrální jednotky. Nemluvě o přímém přístupu třeba z mobilu.
Mé řešení i přes trošku žravější provoz, který by byl v případě baterií znatelný, umožňuje snadnou integraci. Periferie (hlavice i spínače) umí běžet v režimu AP (nastavení z výroby), tak po nastavení údajů pro připojení k Vaší WiFi v režimu klienta. V periferii je jednoduché webové rozhranní a mají HTTP API (request třeba přes cURL) s autorizací pomocí tokenu, ten je uživatelsky nastavitelný a daále MQTT klienta.
Díky MQTT mám trvalé spojení se serverem a můžu reagovat i na přerušení spojení, díky webovému rozhranní můžu naopak snadno zapnout/vypnut zásuvku přímo z browseru mobilu z lokální sítě.
První verze spínačů bude pouze on/off, v druhé fázi v případě zájmu bude i verze se stmívačem a časovačem (zpožděné zapnutí/vypnutí). Hlavice pak mají rozhranní/API pouze na otevření/zavření případně na úroveň otevření v režimu PWM (0-100%), nebo nastavení teploty kterou sami udržují (snímá teplotu tělesa z ventilu i teplotu v místnosti).
U obou periferií lze nastavit jak se mají zachovat v případě výpadku spojení se serverem, nebo výpadku napájení. Veškerou další logiku nechávám na fantazii ostatních. Stavy periferií se pomocí MQTT odesílají při změně, případně je o stav možné pomocí MQTT, či API požádat :-)
Zdravím, vývojem výrobou a prodejem elektroniky se zabývám (já osobně jen vývojem a trochu certifikacema). První co je potřeba si ujasnit, kam chcete prodávat. Jestli jen EU, nebo i jinam.
EU
Je to jednoducé i složité. To že má určitý modul fcc, ce či cokoliv jiného, je úplně jedno, protože když vezmete dvě zařízení, které jsou certifikované, zavřete je do krabičky a prodáváte jako nový výrobek, stáváte se výrobcem nového výrobku a ten musí splňovat všechny příslušné normy. To jestli je splňuje prohlásíte vy jako výrobce. To jestli to máte podložené nějkým měřením je relativně jedno, ale když někdo přijde s tím, že to normy nesplňuje, tak máte velký a drahý problém (prakticky likvidační). V případě rádiových zařízení, měření radiových parametrů, myslím, dokonce mít musíte. Měření provádí certifikovaná laboratoř, v republice jich je několik (např. EZÚ, Testcom, Vojenský výzkumný ústav na Moravě...)
PRoblém s montováním komponent dohromady, obchází např. "výrobci" počítačů tak, že prodají jednotlivé komponenty a službu složení dohromady. JInak by museli výsledný počítač certifikovat.
FCC (USA)
Tam je to trochu jiné. Měření musíte mít vždy a za všech okolností, nestačí jen něco prohlásit. Nicméně v případě použití certifikovaného modulu je možné použít modulární certifikaci, kde za splnění určitých podmínek (modul je plně stíněn, má oddělené napájení....), kdy se pak nějaké měření nemusí provádět. Měření musí provádět certifikovaná měřicí laboratoř, nejbližší je v Německu.
Kanada
Je jednoduchá, probíhá podobně jako FCC. Když máte měření FCC, které není starší než rok, tak požádáte o akceptaci a máte hotovo (samozřejmě po zaplacení :-)). Pozor, v Kanadě je důležitý tzv. "Model Number", což je prostě číslo (alfanumerické), které musí být na tom zařízení někde napsané a k němu se vztahuje certifikace. Když ho změníte a i když by zařízení bylo stejné, tak musíte certifikovat znovu!
Rusko
V podstatě se neřeší skoro nic, jen ke každému zařízení kupujete "bumážku"
Zbytek světa
Každá země je pak jiná, normy ale v podstatě vychází z FCC či CE, takže když projdete oběma, máte skoro jistotu že projdete i jinde (někde bují byrokracie, úplatky...)
K dotazu ohledně odaptérů. Já osobně bych to řešil tak, že bych na faktuře, či v eshopu nabízel tyto věci odděleně. Zařízení bych certifikoval Jako že je napájené z např. 12V. Ušetříte za certifikace. Prootže když budete certifikovat v laboratoři, která umí jak FCC, tak CE, tak to budou prostě napájet z 12V a měření bude platit jak pro FCC, tak pro CE. Kdyby to bylo napájené ze sítě, tak se provádí dvě stejná měření, ale s různým napájením (230V50Hz/120V60Hz). Navíc, když byste změnil dodavatele adapteru, tak nemusíte nic řešit (sice se to většinou neřeší, ale čert a konkurence nikdy nespí).
Další věcí jsou případné modifikace již certifikovaného zařízení. EU a FCC k tomu přistupují různě.
CE
Teoreticky nesmíte udělat naprosto žádnou změnu, ale zařízení se fotí pouze jako celek a ne moc podrobně
FCC
Smíte udělat nevýznamnou změnu, která nezhorší změřené parametry. Nikde není řečeno, o je nevýznamná změna. Kosmetické změny projdou, výměna procesoru už asi ne. Zařízení laboratoř velmi podrobně nafotí, i vnitřek. Rozeberou to na jednotlivé desky. Když to explicitně nezakážete, tak je veškerá fotodokumentace i papíry volně dohledatelná podle FCCID na webu.
Uff, snad je to vše. Nejsou to jen plně oficiální informace, jsou to i věci z praxe. Nejlepší je, najít si svojí "dvorní" laboratoř, která zvládne i jiné než EU normy ale hlavně bude umět poradit. Dost laboratoří vám to změří, ale musíte říct, které normy potřebujete. Někde se setkáte s tím, že jen řeknou "nevyhovuje", někde pomůžou s hledáním kde je problém (ale zadarmo ani kuře nehrabe). Ohledně ce, tak měření na CEčko je relativně levné, to je pár desítek tisíc korun, FCC už je dražší, tam jsou to tisíce EUR/USD.