Zdravím, jsem tu nový, tak mne prosím nekamenujte, pokud se tu již něco z toho vysvětlilo, letmo jsem ale fórum prošel celé.
Jsem hrdým "majitelem" skvělého routeru Turris a sady Turris gadgets teprve pár dní, přesto si dovolím již nyní napsat první zkušenosti s touto sadou a za sebe říci, proč je to v této verzi na nějakou větší domácí automatizaci (zatím) nepoužitelné. Toto téma se týká gadgets, budu se tedy věnovat pouze této sadě.
Zprovoznění všech zařízení gadgets je otázkou pár minut, vše fungovalo na první dobrou (dokumentaci jsem si pročetl již při netrpělivém očekávání doručení). Díky ukázkovým Python scriptům je namapování zásuvek na ovladače, nebo jednoduché webové klikátko také hračkou, toto je zvládnuto myslím perfektně. Všechna zařízení jsou jistě skvělá a i při automatizovaných, poměrně rychlých sekvencích příkazů na sepnutí/vypnutí, skončilo vše v požadovaném stavu a i odpovědi zařízení jasně seděli, tedy nezaznamenal jsem, že by některé ze zařízení nezareagovalo na jeden z povelů (odesláno vždy 2x s prodlevou cca 300ms). Přesto si myslím, že v současném stavu je sada pro nějakou větší domácí automatizaci prozatím nepoužitelná.
Samozřejmě chápu, že jde o zařízení určené primárně do zabezpečovacího systému z čehož vychází způsob komunikace s ústřednou Oasis, který je však v domácí automatizaci nepraktický. Nicméně pokud je smyslem tohoto testu zjistit, zda to má cenu dále rozvíjet a jakým směrem se vydat, pokusím se sepsat své poznatky z jednoho večera a spíše kriticky sepsat, co mi u nich k nasazení v inteligentní domácnosti chybí a kde s vylepšováním třeba začít.
Předně je škoda, že lze přes dongle ovládat
pouze 2 periferie, to samozřejmě jakoukoliv hlubší automatizaci vylučuje.
Jako fatální pak považuji nemožnost
adresování instrukcí konkrétnímu zařízení. Pokud by se totiž vyřešil předchozí bod, nedokáži si představit posílat sekvenci povelů pro desítky zařízení v 1 requestu.
Smutné také je, že i v roce 2001 jsou příkazy a a odpovědi periferií odesílány stavovou větou a ne v nějakém datovém formátu (
JSON). Počkat, on vlastně není ani rok 2001, že? Parsování odpovědi regulárem mi přijde dost hardcore.
Asi poslední závažnou překážkou bude
uzavřený komunikační protokol. Je mi jasné, že je to dáno použitím periferií zabezpečovacího systému, ale opět si myslím, že v domácí automatizaci je to spíše na škodu. Vždyť přeci IoT je i o komunikaci "chytrých" zařízení mezi sebou, ne jen centralizované řešení, kdy se o veškerou logiku stará jedno zařízení.
V mé představě chytré domácnosti mi periferie "A" (teplotní čidlo, dveřní senzor,...) zaregistruje event a dle vnitřního nastavení odešle událost na daném kanálu (topic), případně i na více. Na tento topic mám nabindováno n zařízení, kdy si každé opět po svém reaguje. Sepnul mi PIR snímač? Na topic mám navěšeno osvětlení, které sepne automaticky a ústřednu EZS, kde se spustí odpočet poplachu. Toto řešení centralizaci nevylučuje, stále může poslouchat pouze ústředna, ovšem někdy může být žádoucí, mít tuto událost ihned i v jiném zařízení... Vyhnu se tak nesmyslné bráně, která event pouze "přepošle", obdobně jako musím pro realtime zobrazení na webu použít bránu
MQTT broker <-> WebSocket.
I v případě centralizace sbíhání zpráv bych to však ale pojal asi jinak. Současný usb dongle je fajn na rychlé vyzkoušení, ale jako ideální mi to nepřijde. To, že se čidla EZS, EPS nepřipojují usbéčkem do nejbližšího PC má svůj důvod. Funkčnost je pak závislá na chodu nějakého operačního systému, což není vždy ideální, navíc USB můžete z konektoru omylem vytáhnout. Už při rozšíření platformy Arduina, nebo ESP-8266 se ukázalo, že řešení pomocí programovatelného firmware je ve většině případů spolehlivější, než totéž postavené třeba na RaspberryPi, které občas "vytuhne". Jak bych si to představoval?
Za ideální stav bych považoval, kdyby byla
každá periferie programovatelná (C++, NodeJS, Lua) a komunikovala by prostřednictvím
MQTT, zařízení by totiž bez větších zásahů zvládlo spolupracovat s většinou dalších komerčních zařízení, stejně tak jako těmi doma zbastlenými z komponent čínského aliexpressu. O zabezpečení této komunikace bylo již napsáno mnoho, v automatizaci je kombinace statického sériového čísla a výměna tokenu v servisním módu dostatečným zabezpečením pro odfiltrování nežádoucích povelů cizích zařízení. Mám však pocit, že toto by šlo trošku mimo současný směr Jablotronu a znamenalo by to vývoj zcela nových periferií, což by bylo velmi nákladné, navíc by pak nešlo kombinovat produkty home automation a EZS.
Jako schůdné řešení bych pak viděl nahrazení současného donglu programovatelnou "bránou/ústřednou", která by na jedné straně komunikovala s jejich stávajícími periferiemi, data by se unifikovala a dále předávala pomocí MQTT, WebSocket, případně byla dostupná přes API na vyhrazeném portu. Samozřejmě by tato brána musela být opět programovatelná, tedy aby při aktivaci PIR byla schopna autonomně sepnout světlo, resp další z periferií, předávaná data by pak byla spíše rozšířením pro logování eventů, statistik průchodů, atd. Připojení Turríska by pak bylo stejně snadné, jako připojené dalších libovolných zařízení. Dokáži si představit, že toto celé by mohlo zajistit již výše zmíněné ESP-8266 které za cenu cca 100,- kč již obsahuje i WiFi a lze programovat v jazyce LUA.
Ještě si dovolím krátce k jednotlivým periferiím.
RC-86K - Dosah je dostatečný, hodnotu stavu ARM nevyužívám, cyklicky si měním vnitřní stav zapnuto/vypnuto pro každé tlačítko, mohu tak obsluhovat až 4 eventy opakovaným stiskem jednotlivých tlačítek (resp 5 při použití PANIC)
JA-81M - Z důvodu omezení ovládání pouze 2 periferií nezkoušeno
JA-83M - Funguje spolehlivě dle očekávání
JA-83P - Bez problému, v nabídce jsem ale nenašel stropní 360° PIR, který by se na osvětlení hodil více a stál by za dokoupení
JA-85ST - Založit požár jsem neriskl, testovací sprej nemám, ale asi bez problémů :-)
JA-82SH - OK
JA-80L - Chybí mi již ve fóru zmíněné BEEP:ONCE a možnost regulace hlasitosti
TP-82N - Škoda, že nelze dálkově konfigurovat například na základě toho, zda je někdo doma, či ne. V tomto případě, i když odešlu povel termohlavicím, bude stále zobrazovat teplotu nastavenou ručně, nikoliv tu skutečně nastavenou.
AC-88 - Příjemně překvapilo, že spolehlivě reportuje i změnu stavu tlačítkem
Jak mi z toho celého vyplývá, trpí momentálně sada, potažmo koncepce využití stávajících periferií EZS několika nedostatky, díky kterým mám obavu, že v současné podobě nějaké masové rozšíření asi nenastane a bude to chtít uchopit ze správného konce a nemoci vyléčit.
Přesto všechno si myslím, že je to krok správným směrem, zařízení Jablotronu jsou spolehlivá a chválím i zpracování. Řada dalších výrobců těchto zařízení má svůj uzavřený systém o kterém se domnívá že je přesně to, co zákazníci potřebují a nestojí o zpětnou vazbu a proto Jablotronu palec nahoru za tento projekt, díky němuž bude mít možná za rok, dva většina z nás fandů HA před domácími spotřebiči periferii s logem Jablotronu
Zítra se snad pustím do stavby systému a otestuji, jak se bude sada chovat, jakmile ji napojím ke stávajícím zařízením postavených na ESPéčeku a pokud bude zájem, podělím se o nové poznatky a své webové rozhraní.